Nem szeretek rendet rakni! Azt hiszem, ezzel rajtam kívül vannak így páran! Ez persze nem jelenti azt, hogy nem is teszem. Hiszen sok olyan dolgot meg kell tennünk néha, amit a hátunk közepébe sem kívánunk.
Viszont mindig igyekszem a szükséges minimumra szorítani, az ezzel eltöltött időt. Eddig azt hittem, hogy ez a hozzáállás valami jellemhiba, amiért szégyellenem kellene magam, hiszen, egy vezetőtől elvárják, hogy rend legyen az asztalán, a polcán, a kocsijában, stb., főleg ha nő az illető. Erre belebotlottam egy könyvbe, ami alapvetően megváltoztatta a témáról alkotott véleményemet. Rájöttem, hogy van pár dolog, amivel eddig nem számoltam a rend kapcsán, és mindjárt jobban éreztem magam..
Eric Abrahamson és David H. Fredman könyve a Tökéletes rendetlenség, olyan könyv, amely minden rendetlen, de legalábbis rendrakást folyton halogató embernek szeretettel ajánlok.
Neked vajon eszedbe jutottak már, az asztalodat borító papírkupac fölött állva a következő szempontok?
1, A rendnek és a szervezettségnek nagy ára van!
Bizonyos fokú rendetlenség elviselésével jelentős megtakarítást lehet elérni. Azt az időt, amit a rendrakásra fordítasz hasznos, termelő tevékenységgel is tölthetnéd, ha gyerekkorod óta nem nevelték volna beléd azt a feltételezést, hogy a rendtől szervezettebbnek és hatékonyabbnak tűnsz. Ugyanez igaz a sok kütyüre, amit megveszel azért, hogy a papírjaidat és az életedet rendben, szervezetten tartsd, vagy legalábbis úgy érezd, mintha.
Ezen kívül a rend fenntartására folyamatosan erőforrásokat kell fenntartanod.
2, A rendetlenség miatt nő a stressz szintje
Na nem azért, mert a rendetlenség önmagában stresszet okoz, hanem mert az emberek többsége szeretne hatékonyban, eredményesnek és rendezettnek látszani. Ha a valóság nem felel meg a megálmodott szintnek, folyamatosan azt érezzük, hogy nem vagyunk elég jók. Ez pedig folyamatos kényelmetlenség érzetet, önvádat és végső soron stresszet okoz.
3, A rendetlenség relatív
Ami neked rendetlenségnek tűnik, lehet, hogy egy olyan rendszer, aminek nem érted a logikáját. Remek példája ennek a könyvben említett CD-k rendbe rakása. Lehet, hogy neked a rend a betűrendes sorba rendezés, míg másnak a rendet az jelenti, ha legkedveltebb, legtöbbet hallgatott CD-k vannak a sor elején.
4, A rendetlenségnek a könyv szerint hatféle előnye van
Ezek közül, ami engem leginkább megragadott, a rugalmasság. Rend alatt nem csak azt értem, hogy az asztalodon minden élére van állítva és billentyűzet és a monitor mindig pontosan 90 fokos szöget zárnak be egymással. A túlszabályozott folyamatok, pont a proaktivitást és a személyre, vevőre szabott folyamatokat nehezítik.
A könyv számtalan példát hoz a jó rendetlenségre, melyekből sikerek, találmányok, sikeres csaták születtek.
Te hogy állsz a renddel? Mindig mindent az élére állítasz és rendben tartasz és mindig minden előírt folyamatot betartasz? Volt olyan eset, amikor, azzal értél el kiemelkedő eredményt, vagy oldottál meg egy nagyobb problémát, hogy nem pontosan az előírtak szerint tetted a dolgod?
Ha tetszett, ajánld ismerőseidnek is a bejegyzést és nyomj egy like-ot! A Klubhoz a lenti linkre kattintva csatlakozhatsz!
Németh Eszter
Megszállott Beszerzők és Cégvezetők Klubja