Megszállott környezetvédők jobb, ha saját lelki nyugalmuk érdekében nem folytatják tovább az olvasást.
Egyre többet hallani a fenntartható fejlődésről, mindenféle szakmával kapcsolatban. Ezt a témát a beszerzés sem kerülheti el. Magyarországon azonban a környezettudatos beszerzés még gyerekcipőben jár, vagy épp hogy megszületett.
Többnyire ott vannak csak csírái, ahol a vállalkozás valamelyik nemzetközi nagyvállalatnak, multinak szállít be.
Mit kellene, hogy jelentsen a környezettudatos beszerzés, és miért nem működik (még vagy még mindig nem)?
Alapvetően két dolgot!
1, A környezetvédelmi szempontok figyelembe vételét a beszerzési döntések meghozatala előtt.
Multinacionális cégek beszállítóinál ez azt jelenti többnyire, hogy az ajánlathoz csatolni kell az ISO 14001-es tanúsítványt. Esetleg szigorúbb megrendelők néha belső audit alkalmával megnézik, hogy ennek a tanúsítványnak vajon látják-e gyakorlati nyomait a gyártás vagy a szolgáltatás nyújtása során.
Követelmény kipipálva, és az esetek 99,9%-ában a továbbiakban a tárgyalások során egyetlen egyszer sem kerül szóba a dolog.
Azért valljuk be, ez még nem tekinthető a környezetvédelmi szempontok figyelembevételének. Olyat meg aztán még végképp nem láttam, hogy egy terméket a magasabb ár ellenére (merthogy a környezettudatosságnak vannak plusz költségei is, időben, pénzben munkában, szervezésben) egy megrendelő azért választotta, mert az előállítása során környezetbarát megoldásokat használtak.
Mondhatjuk, hogy ez milyen szűklátókörű, és elítélendő dolog, és hogy a cégek nem törődnek gyermekeink jövőjével, de egy dolgot nem szabad szem elől téveszteni. Minden cég a profitért dolgozik. Ha nincs profit, egy idő után cég sem lesz.
Ha a környezetbarát címkével ellátott dolgok sokszor lényegesen drágábbak, mint a többi termék, nem várható el egyetlen cégvezetőtől sem, hogy a cég profitját áldozza fel a környezettudatosság oltárán. Lehet, hogy a bírságok beszedése helyett inkább a valóban környezettudatos cégeket kellene támogatni, hogy csökkenthessék a költségeiket és jobban eladhassák a termékeiket.
2, A beszerzett áruk környezetvédelmi szempontokat is figyelembe vevő kezelését, raktározását, szállítását
Ennek a pontnak a betartásánál már elméletileg kicsit jobb a helyzet, hiszen a környezetszennyezésre bírságot szabhatnak ki, és időnként az ÁNTSZ, és az épp aktuális környezetvédelmi hivatal ellenőrzéseket is végez és persze beszedik a bírságokat a sokszor értelmezhetetlen és követhetetlen elvárások nemteljesítése miatt. Mert ezt könnyű. Sokkal könnyebb, mint segíteni betartani a szabályokat.
Miért írtam mégis, hogy elméletileg? Mert amivel a jogszabályalkotók viszonylag ritkán számolnak, hogy ezekkel az intézkedésekkel nem a lelkes környezetvédők számát fogják növelni, hanem azokét, akik kelletlenül megcsinálják a szükséges minimumot, és már a környezetvédelem szó hallatán is frászt kapnak. Tehát pont a lényeget nem sikerül elérni. Vagyis azt, hogy tényleg mindenki úgy tekintsen a Földre, mintha az unokáitól kapta volna kölcsön.
Vagy neked más tapasztalataid vannak? Ne kímélj, oszd meg velem!
Németh Eszter
Beszerzésfejlesztési tanácsadó
www.facebook.com/megszallottbeszerzok